Uncategorized

Dopłaty do odszkodowania za wypadek

Jeżeli w wyniku wypadku drogowego doszło do poważnych uszkodzeń, w tym uszczerbku na zdrowiu, mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy wypadku. Ta zasada tyczy się różnorakich zdarzeń drogowych, w głównej mierze takich jak potrącenie rowerzysty czy pieszego, jak również kolizje drogowe, które kończą się wizytą w szpitalu lub uszczerbkiem na zdrowiu.
Wypłata odszkodowań – na co zwrócić uwagę?
Głównie powinniśmy posiadać świadomość, że jako ofiary wypadków komunikacyjnych mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy.

Powinny to być środki finansowe przeznaczone nie tylko i wyłącznie na naprawę lub wymianę uszkodzonego mienia, a więc zniszczonego auta, ale także pieniądze przeznaczone na leczenie, rehabilitację, jak również terapię psychiatryczną spowodowaną traumą po wypadku. Trzeba podkreślić, że dopłaty do odszkodowań należą się z tytułu wypadków komunikacyjnych w wyniku których doszło do nadszarpnięcia zdrowia, takiego jak złamanie ręki, nogi czy wstrząs mózgu. Do niedawna firmy ubezpieczeniowe uchylamy się od wypłacania tak zwanej nawiązki. Natomiast w 2011 roku doszło do zmiany przepisów, w związku z z tym zwrot nawiązki za odszkodowanie powinno się do zadań ubezpieczyciela, ponieważ jest to wypłata kompensacyjna, a nie represyjna, jak było przedtem. Co za tym idzie, jeśli jako sprawcy wypadku zobowiązani jesteśmy do wypłacenia tak zwanej nawiązki osobie poszkodowanej, to wówczas te środki powinny pochodzić z naszego OC. Jeżeli już towarzystwo ubezpieczeniowe się od tego uchyla, mamy prawo podjąć kroki prawne.

Źródło informacji: dopłaty do odszkodowań.