Uncategorized

Łańcuchy na koła – w jakich sytuacjach się ich używa?

W gronie wielu elementów wyposażenia samochodowego, łańcuchy na koła często są traktowana po macoszemu, gdyż większość kierowców uważa, że jest to detal zbędny. Tymczasem łańcuch na koła to rozwiązanie, które może być nawet obowiązkowe, gdyż w Polsce trzeba go zakładać na wielu stosownie oznaczonych drogach górskich, gdyż zimą są one bardzo ośnieżone i oblodzone.
Łańcuchy na kołach mogą mieć różną formę.

Chociaż najczęściej myśli się w ich przypadku o najpopularniejszych łańcuchach metalowych, w sprzedaży są dostępne także opaski antypoślizgowe na koła zrealizowane z metalu, oraz łańcuchy tekstylne. To, jak założyć łańcuchy na koła, uzależniony jest od ich rodzaju. Dodatkowo powinno się mieć świadomość tego także przed ich zakupem, jaki jest rozmiar opon i model auta. W dodatku powinno się mieć się na baczności, gdyż w niektórych modelach samochodów nie pozwala na ich stosowanie producent.
Łańcuchy samochodowe to detal wyposażenia odpowiedzialny za bezpieczeństwo w bardzo skomplikowanych warunkach, dlatego też muszą one być bardzo wytrzymałe. Są one produktem, który wymienia się na prawdę bardzo często dopiero po latach, dlatego warto wybrać najlepszej jakości certyfikowane łańcuchy śniegowe posiadające stosowne atesty. Jedynie takie produkty zapewnią najwyższą jakość i bezpieczeństwo.
Warto także pamiętać o bardzo istotnej zasadzie, o której mogą nie mieć świadomość tego kierowcy, którzy 1-wszy raz będą używać to wyposażenie. Z łańcuchami na kołach nie powinno jeździć się bowiem szybko. Nie przekracza się w nich szybkości 50 km/h co jest typową prędkością w nieprostych ustaleniach, w jakich się ich używa.

Zobacz również: łańcuchy samochodowe.